درباره مدرسه

دبیرستان فرزانگان 4 مشهد در خیابان آیت الله عبادی 13 در سال 1390 در سه طبقه احداث شده است. این دبیرستان هوشمند بوده و همه کلاسها مجهز به تخته هوشمند می باشند. دیگر بخشهای آموزشگاه شامل کارگاه کامپیوتر، آزمایشگاه، نمازخانه و کتابخانه می باشد. همچنین سالن مطالعه مجهز پروفسور مریم میرزاخانی در سال 1396 در این آموزشگاه تأسیس گردیده که محیطی امن و آرام را برای مطالعه دانش آموزان فراهم می کند. تالار اجتماعات شهید علیرضا نظری نیز از دیگر بخشها می باشدکه در سال 1397 تأسیس گردیده و امتحانات و همایش های مختلف آموزشگاه در آن برگزار میگردد.

مختصری از زندگی نامه پروفسور مریم میرزاخانی:

مریم میرزاخانی در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۶ در تهران به دنیا آمد. پدرش احمد میرزاخانی مهندس برق و رئیس هیئت مدیره مجتمع آموزشی نیکوکاری «رعد» بود.
او با اتمام تحصیلات ابتدایی با شرکت در آزمون ورودی مدارس سمپاد وارد دبیرستان فرزانگان تهران شد. وی در مورد تاثیر مثبت محیط این دبیرستان بر زندگی علمی خود می‌گوید: من به دبیرستان ممتاز فرزانگان در تهران رفتم و در آنجا اساتید بسیار خوبی داشتم.

مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده ی مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به‌عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی نمره کامل را به دست آورد.وی نخستین دانش آموز ایرانی بود که دو سال مدال طلا گرفت.او سپس در سال ۱۹۹۹ مدرک کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکتری خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد گرفت.از مریم میرزاخانی به‌عنوان یکی از ده ذهن جوان برگزیده سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشته ریاضیات تجلیل شد.
سالروز تولد مریم میرزاخانی ۲۲ اردیبهشت (دوازدهم مه) از سوی اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان با پیشنهاد کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران به عنوان روز جهانی زن در ریاضیات نامگذاری شد.

 

مختصری از زندگی نامه شهید فروردین:

شهید حسین فروردین در سال 1332 در یک خانواده مذهبی دیده به جهان گشود. دوران ابتدایی را در روستای اسلام آباد و دوران راهنمایی و دبیرستان را در فیروزآباد گذراند. در سال 1354 موفق به کسب دیپلم شد و دو سال بعد در دانش سرای تربیت معلم شیراز در رشته ادبیات فارغ التحصیل گردید. ایشان پس از اخذ فوق دیپلم به شغل شریف معلمی مشغول شد. شهید در عملیات کربلای 4 در منطقه شلمچه فرماندهی گروهان غواصی امام علی را بر عهده داشت که در تاریخ 4 دی ماه سال 1365 به درجه ی شهادت نائل گردید.

 

مختصری از زندگی نامه شهید علیرضا نظری:

شهید علیرضا نظری در تاریخ 19 آبان 1348 در مشهد به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در شهرستان مشهد به پایان رسانید.وی در تاریخ 1364/04/24 در عملیات غرب کشور مفقود الاثر گردید و در تاریخ 22 مهر سال 1370 در محل کوشینه شناسایی و پیکر مطهر ایشان به مشهد انتقال یافت.

سالن اجتماعات این مدرسه در اسفندماه 1397 در 33 امین سال عروج این شهید تاسیس و به نام این شهید نامگذاری گردید.

keyboard_arrow_up